steam 9

Kovo 18 d. Šiaulių universitete viešėjo LR švietimo ir mokslo viceministrė dr. Svetlana Kauzonienė. Vizito tikslas – suderinti STEAM atviros prieigos centro įkūrimo Šiauliuose detales.

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva, siekiant didinti mokinių susidomėjimą mokslu, 2016 metais dešimtyje Lietuvos miestų planuojama steigti STEAM centrus. Atviros prieigos interaktyviam mokslo ir technologijų centrui Šiauliuose steigti pasirinkta Šiaulių universiteto erdvė.

Čia mokiniai galės iš arti susipažinti su gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos mokslų dėsniais ir naujausiais išradimais, patys eksperimentuoti ir kurti. Patraukli pirmoji pažintis su mokslo atradimais padės jaunimui nuo mažens susidomėti šiomis mokslo sritimis, o vėliau – rinktis su jais susijusias studijas ir karjerą.

Anot švietimo ir mokslo viceministrės S. Kauzonienės, „Norint pirmauti technologijų kūrime, reikia investuoti į ateinančios kartos protus ir skatinti mokslinį bei technologinį išsilavinimą. Tuos tikslus, tikimės, pasiekti padės STEAM centrai“. Viceministrės nuomone, šis projektas yra stiprus ir gražus iššūkis ne tik Šiaulių regionui, bet ir visai šaliai. Dr. S. Kauzonienė pabrėžė, kad daugelis tarptautinių ataskaitų rodo, jog ateityje gali pritrūkti pagrindinių gamtos mokslų profesijų specialistų, todėl būtina modernizuoti gamtos mokslų ir technologijų mokymą mokyklose. Suskubti reikia ir dėl mažėjančio domėjimosi gamtos mokslų studijomis, nepatenkinamų tarptautinių mokinių pasiekimų tyrimų (PISA, TIMSS) rezultatų.steam 5

Taigi manoma, kad STEAM atviros prieigos centras prisidės prie siekiamybės didinti mokslo populiarumą, padaryti jį patrauklų visuomenei, ypač jauniems žmonėms. Centro veikla apims pirmiausia formalųjį, vėliau – ir neformalųjį mokymą, kuris bus laisvai prieinamas visiems visuomenės nariams. Prisijungę prie virtualaus tinklo žmonės galės eksperimentuoti, tyrinėti, įgyvendinti savo svajones.

Socialinės partnerystės ir inovacijų centro vyr. specialistės Eglės Gerulaitienės teigimu, STEAM steigimo klausimu jau dirbama nuo 2015 m. birželio mėnesio. Buvo surengti 8 STEAM darbo grupės susitikimai. Į šį projektą įtraukta ne tik universiteto akademinė bendruomenė, bet ir Šiaulių miesto bei regiono savivaldybės, gimnazijų vadovai, verslas. Šiame susitikime ketinama suderinti su Švietimo ir mokslo ministerija paskutines detales prieš pasirašant sutarties protokolą.

STEAM mokslo centrų kūrimą numatoma finansuoti 2014–2020 m. ES struktūrinių fondų lėšomis. Tam planuojama skirti 5,8 mln. eurų. Numatoma, kad STEAM atviros prieigos centras atsiras dabartinio Šiaulių universiteto Technologijos, fizinių ir biomedicinos mokslų fakulteto Vilniaus g. pastate.

steam 4 steam 7 steam 2
     
Komunikacijos ir rinkodaros tarnybos inf.
Zenono Ripinskio nuotr.