Zolin 2016 4

Zolin 2016 4
Rugpjūčio 15-ąją Šiaulių universiteto (ŠU) botanikos sode surengta Žolinė vėl sulaukė gausaus būrio dalyvių. Botanikos sode ji vyksta dešimtą kartą. Kartu su Šiaulių miesto kultūros centru gražiausioje miesto vietoje organizuojamą šventę seniai pamėgo ir šiauliečiai, ir gretimų miestų bei rajonų gyventojai.

Kadangi šventės dalyvių gretos kasmet didėja, galima sakyti, kad Šiauliuose susiformavo nauja Žolinės šventimo tradicija, kai susiburiama ne tik atsisveikinti su vasara, pašventinti žolynų puokštės, bet ir įsigyti naudingų produktų, želdinių, pasikonsultuoti su specialistais arba tiesiog gerai praleisti laiką jaukioje botanikos sodo aplinkoje.

Šiųmetė Žolinė skyrėsi nuo surengtų ankstesniais metais. Didžiausios naujienos, anot ŠU botanikos sodo direktorės prof. dr. Astos Klimienės, – tai latvių botanikos sodų edukacinės veiklos, botanikos sodo savanorės R. Mačiulytės knygų skirtukų paroda ir senovinis aprūkymas žolelėmis, kurį demonstravo Trakiškio (Panevėžio r.) žolininkės.

Šiais metais Žolinės dalyvius linksmino ir gausesnis muzikantų būrys.

Žolinė botanikos sode – šiauliečių laukiama šventė

Šventės metu Šiaulių miesto tarybos narė, kultūros ministro patarėja D. Martinkienė įteikė prof. dr. Astai Klimienei ministro Śarūno Biručio padėkos raštą už mokslo ir meno sklaidą, kultūrinio paveldo puoselėjimą.

Prof. dr. Asta Klimienė, pagrindinė Žolinės šventės organizatorė, pati asmeniškai šventę rengia devintą kartą. Per tą laiką šventės rengėjų ambicijos tik didėjo, kaip ir jos dalyvių skaičius. Todėl renginio šeimininkė mano, kad švęsti Žolinę botanikos sode yra nauja ir graži tradicija, kurią jau pamėgo ne tik šiauliečiai – tai rodo kasmet didėjantis sodo lankytojų antplūdis ir renginio dalyvių geografija.

Zolin 2016 3

Zolin 2016 3
„Mane stebina ir džiugina, kad visi, net policija ir žolynų pašventinti atvykęs klebonas, jaučiasi čia savi, jie puikiai prisimena svarbiausius šventės scenarijaus momentus, todėl nebeklausia manęs, ką ir kada jiems reikės sakyti ar daryti. Ir žmonės žino, dėl to išvengiame nesusipratimų, – gėrėjosi dalyvių organizuotumu direktorė A. Klimienė. – Nuostabu, kuomet suaugusieji ir vaikai į šventės aikštę susirenka nešini pačių iš anksto pasigamintomis puokštelėmis, kad Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros klebonas kun. Egidijus Venckus jas pašventintų. Stebėdama juos supratau, kokia svarbi ši šventė šiauliečiams – sava, pamėgta ir laukiama."Zolin 2016 2
Zolin 2016 2

Botanikos sodo darbuotojai taip pat džiaugiasi renginio dalyvių gausa. Botanikos sodo administratorė Sandra Leinartienė neslepia, kad tiek daug žmonių sulaukiama tik renginių metu. „Tik organizuodami renginius visuomenei turime galimybę atverti savo lobynus ir prisistatyti kaip botanikos sodas, t. y. parodyti žmonėms, ką veikiame, ką gražaus, unikalaus turime savo sode, supažindinti plačiau su augalais, pasiūlyti įsigyti želdinių, čia dirbančių profesionalų paslaugų, pakonsultuoti augalų priežiūros ir auginimo klausimais", – pasakojo S. Leinartienė.

Prof. A. Klimienės teigimu, didesnė dalis Žolinės dalyvių čia ateina nebe pirmą kartą – jie jau žino, ko laukti, ko tikėtis iš renginio. Pirmąkart sodo šventėje apsilankiusieji, anot direktorės, paprastai maloniai nustemba, kai pamato išpuoselėtų augalų įvairovę, o suvokę, kiek reikia dirbti, kad pasiektum geidžiamų rezultatų, pradeda labiau vertinti botanikų darbą, noriai lankosi sode, konsultuojasi, kaip patiems sukurti grožio oazes savo aplinkoje.

Šventė padeda stiprinti profesinius ryšius

Žolinės šventėje, kaip ir kasmet, taip pat dalyvavo ŠU botanikos sodo partneriai, su kuriais sodas palaiko glaudžius akademinius ir bičiuliškus ryšius. Vienas iš partnerių – Salaspilio mieste įsikūręs Latvijos nacionalinis botanikos sodas – šiauliečių rengiamoje Žolinėje dalyvauja bene šeštą kartą. Kolegos iš Latvijos šiemet vėl atvežė savo išaugintų dekoratyvinių augalų, gėlių, pristatė šventės dalyviams įvairias edukacines latvių botanikos sodo veiklas.

Ne pirmą kartą į šventę ŠU botanikos sode atvyko ir Berzinio medelyno (Ventspilis, Latvija) atstovai, kurie savo veiklos pradžioje pirkdavo iš šiauliečių augalus, o dabar gali pasiūlyti savo išaugintų. Šventės metu latviai ir lietuviai pasidalijo naujausia profesine patirtimi ir apsikeitė naudingais kontaktais.

ŠU botanikos sodas taip pat kviečiamas dalyvauti partnerių organizuojamose šventėse. Direktorė A. Klimienė pasakojo dalyvavusi įvairiose kaimynų latvių rengiamose šventėse Jelgavoje, Salaspilyje. 2016 m. kolegos iš Kauno botanikos sodo pakvietė šiauliečius dalyvauti „Kvapų naktyje". Taip pat šiais metais kartu su Šiaulių turizmo informacijos centru (TIC) dalyvauta „Baltic Tours 2016" parodoje, kur ŠU botanikos sodui reikėjo reprezentuoti save, kaip vieną gražiausių Šiaulių miesto vietų.

Zolin 2016 1

Zolin 2016 1
„Su Šiaulių turizmo informacijos centru seniai bendradarbiaujame. TIC panoro dalyvauti Žolinės šventėje, mat botanikos sodo renginys svarbus ne tik miesto gyventojams, bet ir svečiams", – sakė prof. A. Klimienė.

Siūloma viskas, kas naudinga žmogui

Žolinė botanikos sode pirmiausia orientuota į žmogų, į jo poreikius. Todėl šventėje kasmet vietos atsiranda ne tik medelynų atstovams, bet ir smulkiesiems verslininkams, dažniausiai siūlantiems pačių pagamintą produkciją. Laikinai botanikos sode įrengtose prekyvietėse renginio dalyviai galėjo įsigyti šviežio medaus, saldainių, duonos, mėsos, sūrių gaminių, tautodailės dirbinių, kosmetikos, džiovintų vaistažolių ir kitų gėrybių, paskanauti giros.

Jubiliejinėje Žolinės šventėje koncertavo nemažai profesionalių įvairaus žanro ir stiliaus solistų ir kolektyvų: folkloro ansamblis „Salduvė" (vadovas D. Daknys), Šiaulių universiteto folkloro ansamblis „Vaiguva" (vadovė D. Martinaitienė), netradicinio folkloro ansambliai „Rėda" ir „Virsmas", taip pat Šiaulių miesto „Godos" globos namų „Spalvų muzikos orkestras" (vadovės N. Pugačienė ir I. Būdavaitė), grupės „Ro Ko Ko" solistės, „Gerda ir grupė", atlikėjai J. Skauminas ir G. Petrauskaitė.

Laimos Juzulėnienės inf.
Reginos Mačiulytės nuotr.