Dar du Šiaulių universiteto mokslininkų išradimai virto patentais

kazan 7

Šių metų pradžioje Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras išdavė du patentus dar dviem Šiaulių universiteto mokslininkų išradimams. Šiaulių universiteto Mokslo instituto vyresnysis mokslo darbuotojas doc. Kazys Kazanavičius kartu su Šiaulių universiteto Technologijos, fizinių ir biomedicinos mokslų fakulteto Inžinerijos katedros prof. Vaclovu Tričiu užpatentavo prietaisą, skirtą medžiagų išsisluoksniavimui aptikti, ir įrenginį, skirtą porėtoms medžiagoms apdoroti skysčiais. Aktyviai dirbantys mokslininkai gali pasigirti ne vienu savo išradimu – autoriai yra sukūrę po keliolika Lietuvoje ir pasaulyje užregistruotų išradimų. 2017 metais tikimasi, kad bus užregistruotas patentas dar vienam šių mokslininkų išradimui.

 

Doc. K. Kazanavičiaus nuomone, išradimai atsiranda nuoseklaus darbo vienoje ar kitoje srityje dėka. „Mokslinis išradimas – tai darbo konkrečioje mokslinio tyrimo srityje rezultatas. Visi mūsų patentai – tai yra išradimai iš medžiagotyros srities ir skirti medžiagų savybėms nustatyti. Jau daug metu kartu su prof. Vaclovu Tričiu dirbame šioje srityje ir patentuojame savo išradimus. Nuo išradimo idėjos iki patento įregistravimo nueinamas ilgas kruopščios mokslinės ir praktinės vertės analizės kelias. Dėl to pasitaiko, kad vienas ar kitas išradimas nebūna užpatentuotas. Tai priklauso nuo patentuojamo objekto naujumo, originalumo, mokslinės ar praktinės vertės. Jeigu išradimas neužpatentuojamas, vis tiek lieka kūrybinio darbo rezultatas. Galiu pasakyti, kad dėl ribotų finansinių galimybių patentais tampa tik dalis mūsų išradimų. Tenka pripažinti ir tai, kad ilgą laiką išradimai universitetuose nebuvo vertinami kaip mokslinė veikla. Dabar situacija keičiasi ir ataskaitose skaičiuojama, kiek vienas ar kitas universitetas pateikia patentų“, – sako mokslininkas. 

Anot doc. K. Kazanavičiaus, teisinė patentų registracija Lietuvoje ir Europoje labai skiriasi: „Lietuvoje  už išradimo autentiškumą atsako pats autorius. Mums patiems tenka ieškoti savo sukurtų sprendimų atitikmenų kitose šalyse, tenka peržiūrėti daug informacinės literatūros tarptautinėse patentų bazėse, kol įsitikinama, kad išradimas yra unikalus ir neturintis analogų kitose šalyse.“ Doc. K. Kazanavičius pridūrė, kad „labiausiai paklausūs išradimai informacinių technologijų srityse, kur išradėjai uždirba didžiulius pinigus. Didžiulės kompanijos pačios turi savo konstruktorių ir tyrėjų padalinius, kurie joms dirba“.

  

Autoriaus nuotraukoje: prof. V. Tričys ir doc. K. Kazanavičius