Inovacijos ištakose: personalizuota alergijos simptomų prognozės sistema (PASYFO)


Mokslo instituto Žmogaus gerovės tyrimų centro mokslininkų idėja, dalyvavusi tarptautiniame Europos vidutinės trukmės orų prognozių centro (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF)) mokslo produktų kūrimo kvietime, buvo pripažinta inovatyvia ir jos vystymui Šiaulių universitetas gavo Europos Sąjungos finansavimą. Idėjos esmė yra panaudoti Koperniko atmosferos monitoringo (Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)) platformą ir oro žiedadulkių prognozavimo bazę kaip pagrindą sukurti aukštos raiškos personalizuotą alergijos simptomų prognozių sistemą. Tai bus pirmas tokio pobūdžio produktas pasaulyje ir turės reikšmingą poveikį e-medicinos vystymuisi. Šis inovatyvus įrankis bus sukurtas gydytojams-praktikams ir alergijos pažeistiems asmenims bei jų artimiesiems. Vartotojui draugišką programėlę bus galima įdiegti telefone, planšetėje ar kompiuteryje. Svarbu, kad informacija vartotojui bus personalizuota ir patogi naudoti.


Suomijos meteorologijos tarnybos, Vienos medicinos bei Latvijos universitetų mokslininkai išreiškė norą prisijungti kuriant prototipą. Toks tarptautinis bendradarbiavimas bus naudingas ne tik siekiant panaudoti aukščiausio lygio know-how, bet ir komercinant sukurtą produktą.

Kopernikas yra Europos Sąjungos programa, skirta plėtoti Europos informacines paslaugas, grįstas Žemės stebėjimo palydoviniais ir in situ (ne kosmoso) duomenimis. CAMS yra viena iš šešių poprogramių, kuri buvo sukurta kaip priemonė atmosferos aplinkos informacijos valdymui. Biologinės dalelės (žiedadulkės ir mikroskopinių grybų sporos) pernešamos oru tampa teršalais, sukeliančiais lėtines kvėpavimo (alerginio rinito (AR) ir chroniško rinosinusito (KRS)) ligas.


Per pastaruosius 30 metų žiedadulkių sukeltos alergijos ir astmos paplitimas Europoje išaugo 4 kartus, pažeista 15-40% gyventojų. Europos federacijos alergijos ir kvėpavimo takų ligoms gydyti pacientų asociacijos duomenimis 80 milijonų (24,4%) suaugusiųjų, gyvenančių Europoje, yra alergiški, o alergijos paveiktų vaikų yra 30-40%. Šie skaičiai turi tendenciją didėti. Įvertinta, kad iš viso astmos gydymui Europoje yra išleidžiama 33,9 mlrd € per metus, o metinis darbo našumo sumažėjimas dėl prastos astmos kontrolės sudaro 14,4 mlrd €. Astmos ir alergijos paplitimas kelia visuomenės susirūpinimą, o 87% europiečių mato šiuos pažeidimus kaip sunkią ar labai rimtą problemą – beveik lygiaverčią širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų ligoms.

Apie personalizuotos alergijos simptomų prognozės sistemos sukūrimo reikšmę ir savalaikiškumą rasite čia: https://atmosphere.copernicus.eu/news-and-media/press-room/press-releases/copernicus-atmosphere-monitoring-service-make-life-easier

Kviečiame žiedadulkių alergenams jautrius asmenis savanoriškai dalyvauti sukurto produkto testavime ir kokybės patikrinime. Visus norinčius dalyvauti prašome registruotis elektroniniu paštu laura.sukiene@su.lt.