Tekstų skaitymuose“ – apie Kalėdas vaikų literatūroje 

Prieš Kalėdas – gruodžio 20 d. tamsų, bet gausiai kalėdinių žvakių nušviestą vakarą, studentai, magistrantai, dėstytojai, socialiniai dalininkai – bibliotekininkai iš Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos ir absolventai lituanistai rinkosi į jau 143-ąjį skaitymų seminarą, kurio tema šį kartą buvo – „Kalėdos vaikų literatūroje“. Jono Jablonskio auditorija buvo sausakimša, tad teko praverti duris, kai kam teko sėdėti net  tarpduryje... Labai smagu, kad į skaitymus atvyko moksleiviai su mokytojomis lituanistėmis iš Viekšnių miestelio.

Prasidėjo viskas  gražia kalėdine giesme „Tyli naktis“, kurią užvedė profesorė Genovaitė Kačiuškienė. O vėliau vienas paskui kitą ėjo vienas už kitą išradingesni brangių knygų pristatymai. Kai kas pranešimą pateikė neakivaizdžiai – vaikų literatūros tyrėja doc. Irena Baliulė netikėtą  savo kūrybos miniatiūrą apie Kalėdas atsiuntė net iš Zarasų. Doc. Regina Kvašytė  kalbėjo apie latvių klasikės Aspazijos puikų kūrinį „Svirpliuko Kalėdos“, girdėjome ir dainos įrašą.  O absolventė lituanistė Agnė Pranckutė nustebino labai netikėta pranešimo forma – Salomėjos  Nėries eilėraštį  „Senelės pasaka“ atmintinai padeklamavo Agnės 87 metų močiutė, seminaro dalyviai klausėsi parengto įrašo. Studentės Germinta Patašiūtė ir Milda Svytytė pristatė pagal Kosto Kubilinsko poemėlę „Ledinukas“ kino mėgėjų iš Birštono sukurtą filmą. Auditorijoje  padvelkė ledu ir šalčiu... Jį greitai išsklaidė mandarinų, obuolių ir kūčiukų kvapas.

Pristatyta lietuvių, latvių, švedų, danų, suomių, kanadiečių, italų ir kitų tautų kūrėjų tekstų. Po to buvo suorganizuota klausimų viktorina apie knygas, kurios seminare buvo pristatytos. Įsimintinas renginys baigėsi senosios animacijos filmuko „Senelis Šaltis ir vasara“ (1969) peržiūra. Skaitymai truko rekordiškai ilgai – buvo gerokai įkopta į trečią skaitymų valandą. Gal dėl to, kad tema – tokia jaudinanti ir artima, o gal dėl to, kad pranešėjų buvo kaip niekada daug, o gal dėl to, kad tai buvo paskutinieji „Tekstų skaitymai“. Paskutinieji, kuriuos organizavo Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedra...

Štai ką galite skaityti sau ir kitiems apie Kalėdas, Naujuosius metus, žiemą:

 1. Kęstutis Kasparavičius, „Meškelionė“;
 2. Julius Janonis,  „Vaikų dienos“;
 3. Bruno Ferrero,  „Atvyksta Dievas“;
 4. Astrida Lindgren, „Mūsų visų Madikė“;
 5. Aspazija, „Svirpliuko Kalėdos“;
 6. Mauri Kunnas,  „12 dovanų Kalėdų Seneliui“;
 7. Bernardas Brazdžionis, „Užgimimo sveikas“;
 8. Salomėja Nėris, „Senelės pasaka“;
 9. Kostas Kubilinskas, „Ledinukas“;
 10. Hansas Christianas Andersenas,  „Eglutė“;
 11. Hansas Christianas Andersenas, „Mergaitė su degtukais“;
 12. Gailė Juozapaitytė, „Delfiniuko Smalsiuko  Kalėdos“;
 13. Martynas Vainilaitis, „Į karnavalą“;
 14. Birutė Pukelevičiūtė, „Kalėdų dovana“;
 15. Sylvia Green, „Nepamirštamos Kalėdos“.

P.S. Vienas kūrinys  seminare pristatytų knygų sąraše  – ne vaikų literatūros tekstas (jį perskaitė  doc. Dalia Jakaitė). Tegu lieka intriga, kuris tai kūrinys – sužinosite perskaitę visą šį knygų sąrašą.

                                                                                                                                       Prof. Džiuljeta Maskuliūnienė

 

DSC 0082
DSC 0082
DSC 0114
DSC 0114
  DSC 0115
DSC 0115
DSC 0131
DSC 0131
DSC 0135
DSC 0135
  DSC 0127
DSC 0127